Zdravotní účinky propolisu

Propolis je včelí produkt sloužící v úlech k zalepení různých spojů a škvír, zároveň má antiparazitální, antimikrobiální, protiplísňové, antivirové účinky, chrání tedy včelstvo před nemocemi a škůdci.

 

Při každé manipulaci s úlem, rámečky a mezistěnami včelař oškrábe do krabiček, které má ve včelínu připravené, určité množství vosku a menší množství ztuhlého propolisu. 

 

Propolis je tmavě hnědá, nebo hnědozelená směs rostlinných pryskyřic a včelích šťáv, obsahuje více než 300 různých sloučenin.

Romana Farna - zdravotní účinky propolisu recept na tinkturu - KatalogP

Propolis má pro nás výhodné účinky:

– Propolis má protizánětlivé vlastnosti pro podporu léčby vnitřních chorob – tinktury a spreje užíváme při bolestech v krku jako je angína, při počínajícím nachlazení, jako pomoc k léčbě již probíhajících onemocnění (chřipky, zápal plic).
Užíváme vnitřně – několikrát denně malou lžičku propolisové tinktury polkneme, zapijeme teplou vodou nebo teplým čajem. Sprej stříkneme několikrát denně dozadu do krku. V tomto případě použijeme tinkturu buď čistou propolisovou, nebo s protizánětlivými bylinami jako je šalvěj.

 

– Propolis má antioxidační a imunitu stimulující účinky. Je vhodné tinkturu tu a tam užívat preventivně, pokud víme, že jsme náchylní k různým onemocněním, zvláště na jaře a na podzim.

Při zánětlivém onemocnění zubů – používáme tinkturu nebo sprej v dutině ústní ke kloktání nebo k potírání dásní – bohužel se propolis lepí na zuby a pak je máme několik dnů hnědé.
V případě ošetření zubů se propolisová tinktura může připravit buď čistá, nebo z propolisu, šalvěje, hřebíčku.

 

Při aftách v ústech – několikrát denně aplikujeme tinkturu nebo sprej.

 

Při léčbě nehojících se ran, popálenin – tinkturu nebo sprej aplikujeme jemně do okolí rány, případně ji zředíme vlažnou vodou a použijeme k oplachování celého zraněného místa.
Většinou používáme čistou tinkturu propolisovou a střídáme oplachování bylinným nálevem z protizánětlivých bylin. Mohou být různé – jitrocel větší, kopinatý, pelyněk, řebříček, heřmánek, a další.
Až se rána zatáhne, vytvoří se strup, můžeme mazat propolisovou nebo arnikovou hojivou mastí.

 

Ke změkčování ztvrdlé kůže a odstraňování kuřích ok a bradavic – tinkturu nebo propolisovou mast naneseme na postižené místo, překryjeme kouskem gázy a zalepíme náplastí. Dvakrát denně vyměníme.
Nejde vyprat z oděvů ani z povlečení. Při aplikaci je třeba na toto myslet.

Romana Farna - propolis - Katalog P

K harmonizaci hormonálního systému mužů všech věkových skupin – užíváme tinkturu dvakrát denně malou lžičku dlouhodobě – alespoň půl roku. Můžeme kombinovat propolis s různými bylinami – s maralím kořenem, s eleuterokokem, s tongkat ali, se ženšenem a s dalšími, které zvolíme podle stavu a konstituce klienta.

 

K harmonizaci hormonálního systému žen – krátkodobě jako podpora při vynechávající nebo prodloužené (větší počet dnů, ale krvácení velmi slabé) menstruaci, v menopauze při stavech únavy, při neschopnosti otěhotnět – zde léčbu doplňujeme užíváním bylin jako je červený jetel, drnek, jestřabina, kontryhel, řebříček, ašwagandha,…a dalšími bylinami, které určíme podle stavu a konstituce klientky.
Často je třeba užívat i včelí mateří kašičku, aby se normalizovala hladina estrogenu a progesteronu.

Propolisová mast se užívá při oparech na rtu, při oparech na zevních pohlavních orgánech, při pásovém oparu (zde se i vnitřně užívá tinktura), snižuje prokazatelně množství viru herpes v těle.
Aplikujeme 3 – 6x denně. Je vhodné doplnit užíváním kvalitního B komplexu a pitím čaje z hořkých bylin (hořec, vachta, jablečník, smil…)

Romana Farna - recept na tinkturu z propolisu - Katalog P

– Jako podpůrná léčba i jako prevence při rakovině prsu (mažeme prsa a jejich okolí od klíčních kostí až k podpaždí), užíváme zde i tinkturu a pijeme bylinné čaje dle konstituce, základ bývá pampeliška kořen a list.
Samozřejmostí je odkyselující dieta, zdravotní cvičení (qi gong, jóga), provádíme denně dechové techniky a meditace, chodíme na akupunkturu a akupresuru.

 

Při ostatních rakovinách – tinktura, mast zevně buď na postižené místo nebo na příslušné orgánové dráhy, na důležité aku body.

Propolis brání množení rakovinných buněk, blokuje jejich cesty výživy. Samozřejmostí má být změna celkového životního stylu a životního směřování.

Recept na tinkturu z propolisu

Tinkturu z propolisu připravíme naložením trošky propolisu do domácí slivovice nebo 40 a více procentního lihu – hodí se i vodka z Prostějovské palírny, nebo polský špiritus.
Sklenice by měla mít šroubovací víčko.
Já používám skleničky od plnotučné hořčice nebo od přesnídávky. Zabroušené skleněné vršky se nehodí, protože tinktura by hrdlo sklenice slepila s víčkem a už byste to po pár dnech neotevřeli.

 

Propolis s vodkou protřepáváme a již 2. den můžeme užívat. Po využívání tinktury propolisovou hmotu na dně sklenice zalijeme 2 – 3 krát.

Propolis se rozpouští postupně a bylo by škoda ho hned vyhodit.

 

Propolis není vhodný zevně ani vnitřně pro alergiky na včelí produkty a pyl rostlin.

autor: Romana Farna

 

Jsem celostní terapeutka, ve své práci s klientkami používám tradiční čínskou medicínu, ájurvédu, radím jim se stravou, s bylinami, doporučím dýchání, cvičení, dělám masáže, akupresuru.


Jsem jogínka, lektorka jógy, oční jógy, pránajámy, vedu semináře pro zlepšení zdraví a samopomoc.

Katalog P - Romana Farna

Zajímá a baví vás práce na osobním rozvoji?
Chcete žít svůj život v lehkosti?
Nechte se informovat přímo do vaší mailové schránky.

 

Pokud cítíte, že potřebujete osobní podporu
vyberte si z žen z našeho katalogu,
nebo mi napište na podpora@katalogp.cz,
probereme vaší situaci, a vymyslíme spolu
která z forem podpory pro vás bude v tuto chvíli nejlepší.