co je to terapie EFT

EFT (technika emoční svobody – emotional freedom technique) je alternativní léčbou fyzických i emočních problémů. Někdy se EFT označuje jako klepání, ťukání nebo psychologická akupresura.

Poklepávání určitých bodů na našem těle obnovuje rovnováhu v našem energetickém systému a léčí bolest. V EFT poklepáváme na vybrané body na těle, kterými prochazejí energetické toky, takzvané meridiány.

Jak je to s tou energií?

Meridiány jsou nezbytné pro naše zdraví a pohodu.

Jednoduše řečeno, jde o komplexní systém energetických drah, které proudí celým lidským tělem, za účelem dodání základní energie neboli „čchi“ do každého z našich orgánů. 

Katalog P - co je to EFT

Meridiány jsou zodpovědné za všechny hlavní orgány a systémy, včetně nervového systému,
oběhového, dýchacího, imunitního, kosterního, trávicího…

Občas může dojít k zablokování nebo nerovnováze energie v našem těle, a pokud toto není ošetřeno, může vyústit v řadu nepříjemných příznaků.
Díky toku čchi, meridiány podporují a stabilizují energii těla, odstraňují blokády a dokonce regulují metabolismus. To vše přispívá ke správnému fungování našeho těla.

Někdy je ale potřeba tomuto procesu trochu pomoct. To můžeme udělat například stimulací určitých bodů podél meridiánů. Tato technika je známá jako akupunktura.
Tento proces podporuje tok čchi skrze energetické kanály, vyčištění všech blokací, a vyvážení systému.

Se stejnými liniemi, se kterými pracuje akupunktura, pracuje také EFT a TFT, které uvolňují přirozený tok energie v našem těle.
Ačkoli je EFT poklepávání stále předmětem testů a výzkumů, úspěšně se využívá k léčbě osob s úzkostmi nebo s posttraumatickou stresovou poruchou (PTSD).

Jak tedy EFT probíhá?

Podobně jako akupunktura se EFT zaměřuje na meridiánové body, energetická místa na našem těle, aby se obnovila rovnováha energie našeho těla. Obnovení této energetické rovnováhy může zmírnit příznaky, které mohla způsobit negativní zkušenost nebo emoce.

Zatímco ale akupunktura používá jehly k vyvíjení tlaku na tyto energetické body, EFT vyvíjí tlak poklepáváním konečky prstů.

Toto  poklepávání nám pomůže získat přístup k energii našeho těla, a vyslat signál do té části mozku, která náš stres ovládá. Stimulace meridiánových bodů pomocí EFT může snížit stres nebo negativní emoce, které kvůli danému problému pociťujeme, a v konečném důsledku obnovit rovnováhu naší narušené energie.

Jak ťukat?

Existuje několik různých postupů, nicméně nejvíce se používá jednoduchý model, kdy při poklepávání na malíkovou hranu pronášíme frázi týkající se daného problému.

Poté postupně poklepáváme jedním nebo více prsty na několik určených bodů, a při tom pronášíme další zvolené fráze.
Tuto sekvenci několikrát zopakujeme, a celý postup uzavřeme zvoleným ujištěním.

Věty, které během terapie pronášíme buď volíme v průběhu pod vedením terapeuta, nebo můžeme zvolit osvědčené věty vybrané podle druhu problému, který chceme pomocí EFT vyřešit.

Celá sekvence může tvat jen několik málo minut, a je možné, a dokonce vhodné, ji průběžně opakovat, s mírnými obměnami podle toho, jak se náš problém stává menším a menším.

Za pokus nic nedáte.

Metodu EFT doporučuji vyzkoušet, i když třeba tak úplně nevěříte, že by mohla fungovat. Metoda EFT totiž není závislá na vaší víře.
A i když je pravda, že na někoho nemusí úplně fungovat, a je určitě fajn jí kombinovat i s jinými technikami, já na ní nedám dopustit.
Je to jednoduchá a rychlá metoda, která vás může zbavit nejrůznějších fóbií, negativních přesvědčení, pocitu viny, pocitu méněcennosti, pocitu nedostatku, špatných návyků… Možností je spousta.
Stačí tomu dát šanci.

autor: Jitka Parungo (Pekárková)

 

V mém poli se vám ukážou možnosti, které jste do teď neviděli.

 

Pomůžu Vám najít vhodnou terapeutku a metodu právě teď právě pro vás.

 

– Konzultace
– EFT

Katalog P - Jitka Pekárková

Zajímá a baví vás práce na osobním rozvoji?
Chcete žít svůj život v lehkosti?
Nechte se informovat přímo do vaší mailové schránky.

 

Pokud cítíte, že potřebujete osobní podporu
vyberte si z žen z našeho katalogu,
nebo mi napište na podpora@katalogp.cz,
probereme vaší situaci, a vymyslíme spolu
která z forem podpory pro vás bude v tuto chvíli nejlepší.